Модерна база за професионално обучение на заварчици откри „Енергоремонт – Гълъбово“ АД
В нова база се обучават от началото на 2020 година курсистите по заваряване в Центъра за професионално обучение към „Енергоремонт – Гълъбово“ АД. Центърът вече е в напълно обновена самостоятелна сграда, която предлага много удобства, както за преподавателите, така и за обучаваните. Засега тук се обучават само заварчици, но в системата на преподаване влиза и обучение на друг вид персонал – котляри, турбинисти, електротехници, за които ще започне прием до края на годината.
Новата сграда на ЦПО „Енергоремонт – Гълъбово“ разполага с учебна зала за 21 курсисти, оборудвана е с широки чинове, учебна дъска, мултимедия, телевизор, шрайбпроектор и друга техника . В учебната зала се провежда теоретичната подготовка на курсистите. Практическите занимания стават в учебно хале, разположено в непосредствена близост до залата. В халето са обособени работни клетки, всяка оборудвана с апаратура за заваряване, нужните материали и предпазни средства. Обособен е и участък за заготовки за обучение с кислородно рязане. Напълно обновени са съблекалните с отделения за мъже и за жени.
Центърът за професионално обучение в „Енергоремонт – Гълъбово“ е продължител на дейността на учебния център към ДСО „Енергоремонт“, създаден преди 50 години, заедно с възникването на предприятието за нуждите от ремонт и поддръжка на съоръженията на комплекса „Марица-изток“.
Днешният обучителен център е създаден през 2003 година, след приватизацията и модернизирането на предприятието от „Холдинг Металик“.
От 2003 година до днес обучените и придобили свидетелства за правоспособност по заваряване специалисти са 1769. Голямата част от курсистите, усвоили професията на заварчика, са придобили и допълнителни квалификации, повишавайки нивата си на компетентност и професионални възможности да извършват заваръчни операции от най-висок клас.
„Днес в България има „глад“ за заварчици, но не липсват и желаещи да усвоят тази трудна, но добре заплатена професия“, казва Георги Кръстев, зам.-изпълнителен директор по качеството в „Енергоремонт – Гълъбово“ АД. През годините броят на обучаемите се увеличава – както за нуждите на „Енергоремонт - Гълъбово“, така и за структурите на комплекса „Марица-изток“, частни фирми и частни лица. През изминалата 2019 година в срок от 9 месеца тук са обучени 105 заварчици по поръчка на „Мини Марица-изток“ ЕАД с отлична референция за работата им. Други 32-ма работници са обучени за нуждите на „Енергоремонт – Гълъбово“ и още 33-ма курсисти като частни лица. Само през 2019 година в ЦПО са проведени 31 курса са обучение на заварчици, в които са обучени и са получили свидетелства за правоспособност около 170 курсисти.
2020-та година също започва с голям брой заявки за обучение на заварчици от различни фирми. Вече е изработен графика на курсовете и предстои обучението на първите 64 човека. „До края на годината очакванията ни са да надминем 170, заедно с желаещите да заплатят обучението си като частни лица. „С предимство за записване в курсовете все пак са работниците на фирмите, с които работим и тези на „Енергоремонт“, казва Георги Кръстев.
Един курс за обучение на заварици продължава около 6 месеца. За това време бъдещият заварчик преминава 8 модула на обучение по метода „Ръчно електродъгово заваряване“. Обучението по метода „Миг-Маг“ (метал инертен газ, метал активен газ) е разделено 6 модула.
„Обучението не е евтино, защото е свързано с разходи за лични предпазни средства, основни и допълнителни материали за работа, поддръжка на заваръчната апаратура и преподавателски компетенции. Но съпоставено със средния доход, който получава един заварчик, придобиването на тази специалност си струва“, отбелязва Георги Гочев, организатор на учебната дейност и учител по практика в практическото обучение по различните методи и модули на заваряването.
Обучението в ЦПО „Енергоремонт – Гълъбово“ се провежда съгласно единните изисквания за придобиване на правоспособност. В тях стриктно са заложени етапите, през които преминава всеки обучаем. Всеки модул съдържа точно определени часове, които курсистът задължително взема.
Нуждата от заварчици от най-ниската до най-високата степен идва заради изграждането на мащабни инфраструктурни проекти в България. „За жалост техникумите не предлагат тази специалност. Тя реално се доизгражда след завършване на средното образование, дори курсистите да са учили за среден машинен техник“, посочва Георги Кръстев. Голямо е търсенето на заварчици и в чужбина. В ЦПО „Енергоремонт – Гълъбово“ завършилите обучението получават Свидетелство за правоспособност и Удостоверение за професионално обучение. Центърът има договор с нотифициран орган на TUV Reinland - България и организира изпит за сертификация на заваръчен персонал съгласно БДС EN ISO 9606-1:2017.
Добър заварчик се става с правилно обучение, посочва преподавателят Георги Гочев. Обучението започва със заваряване на модули с най-ниска степен на сложност. След като премине обучението по всеки един от модулите с нарастваща сложност, се полагат изпити. По всеки модул има ясни критерии за качество на заварката, което се проверява чрез визуален преглед при малките детайли и чрез радиографични снимки при по-големите и сложни модули.
В ЦПО се провеждат и изпити на кандидати за работа, които вече притежават свидетелство за заварчик, преди да бъдат назначени. „За жалост често се явяват неподготвени кадри и не рядко дори с документ за взети високи степени! Но ние не можем да допуснем до работа подобни кандидати“, посочва Георги Гочев.
„Проблем за професията е, че в България младите хора са на изчезване. Една голяма част от тях искат да живеят добре „сега и веднага“ и тръгват да дирят късмета си в чужбина. Тези, които остават тук и усвояват една толкова ценена професия, според мен печелят, защото заплащането е много по-високо и работата по-достойна, отколкото да миеш чинии на Запад“, казва Георги Кръстев.
„Професията на заварчика не позволява отвличане на вниманието, задължително е ползването на предпазни средства. Трябва да имаш устойчиво внимание и да влагаш мисъл във всяка операция“, добавя Георги Гочев. Затова той държи курсистите му да бъдат дисциплинирани и да не отсъстват от обучение.
„Успяваме да задържим заварчиците, които обучаваме, в България, въпреки че след като усвоят професията, те стават „конвертируеми“ и някои тръгват да търсят по-добро заплащане в чужбина“, казва ръководителят на ЦПО и прокурист на „Енергоремонт – Гълъбово“ инж. Евгени Станчев. Едно от големите предимства на професията заварчик е, че дава възможност на хора с ниско образование да придобият професия с доста добро заплащане. Според инж. Станчев, големият проблем пред младите хора днес и задържането им в България е липсата на визия за бъдещето на енергетиката у нас. „Това разколебава младите хора - дали да започват кариера в тази посока или не? Разнопосочното говорене не им дава перспектива и сигурност“, категоричен е инж. Станчев.
Днес в „Енергоремонт – Гълъбово“ работят 128 заварчици с придобита степен на правоспособност, плюс 25 оператори. Сред най-търсените заварчици са тези, които владеят и двата метода – ръчно аргоно-дъгово и ръчно електро-дъгово заваряване, тъй като трудните заварки се изпълняват именно с тези 2 метода. Над 40 от заварчиците в „Енергоремонт – Гълъбово“ владеят тези методи. Това прави предприятието най-голямото в България, което разполага с толкова много високоспециализирани професионалисти в областта на заваряването, рязането и огъването на метали.